SUNSAY Energy

Контролер заряду для сонячної електростанції: його функції та основні типи пристроїв

19.08.19

Нікого не здивує той факт, що відновлювані джерела енергії (ВДЕ) вимагають такого ж серйозного ставлення до режимів  своєї роботи, як і традиційні. Перевага сонячної енергетики у невичерпному видобутку, може легко перетворитися на її головний недолік, якщо не регулювати надлишок. Тому, сонячна електростанція складається з багатьох компонентів, де кожен елемент виконує важливу функцію: фотоелектричні модулі добувають енергію, інвертор перетворює постійний струм в змінний, а контролер заряду забезпечує коректне резервне електропостачання.

Що таке контролер заряду

Можливо, когось ця інформація здивує, але безперебійне живлення будинку забезпечують не сонячні електростанції, а акумуляторні системи. Вони — найважливіша складова автономних та гібридних СЕС. Зауважимо, що вартість акумуляторних батарей досить висока і термін їх служби безпосередньо пов'язаний з правильною експлуатацією. Щоб акумуляторні системи працювали якомога довше, в них необхідно постійно підтримувати відповідний рівень напруги. І з цим завданням відмінно справляється контролер заряду. Це пристрій, що оптимізує кількість виробленої енергії сонячними панелями та забезпечує коректний заряд/розряд акумуляторів сонячної електростанції. Простіше кажучи, система аналізує кількість виробленої енергії сонячними панелями і перенаправляє її для заряду акумулятора, зберігаючи батарею від надлишкового або недостатнього заряду. У разі недостатньої генерації СЕС, або аварійного відключення електрики, контролер подасть енергію з акумулятора і не допустить його розряду нижче норми. 

Функції

Як зазначалося раніше, в сонячній енергетиці можлива надлишкова генерація. А відсутність регулювання може призвести до пошкодження будь-якого елементу СЕС. Таким чином, основним призначенням контролера заряду є захист сонячних панелей і акумулюючих систем від поломок.  Це забезпечують наступні функції пристрою:

 • Попереджає надлишковий заряд акумулятора. При досягненні необхідного рівня заряду акумулятором, контролер відключає/обмежує подачу електрики від сонячних панелей. У випадку застосування свинцево-кислотного акумулятора, надходження струму у заряджену батарею, може викликати пересихання електроліту та вивести її з ладу.

 • Попереджає глибокий розряд акумулятора. При критично низькому рівні напруги в батареї, контролер відключить її від споживання. Оскільки, часті глибокі розряди призводять до зниження ємності акумулятора. 

 • Запобігає виникненню короткого замикання в сонячних панелях та акумулюючих системах.

 • Захищає від зворотної полярності підключення акумулюючих систем і сонячних панелей

 • Перенаправляє надлишкову потужність в баластне навантаження

Типи

Контролери заряду сонячної електростанції бувають 4-х типів:

Контролери On \ Off

Через обмежений функціонал, вважаються найпростішим типом контролера. Цей вид пристроїв відключає заряд акумулятора, як тільки фіксує появу максимального струму в батареї. Що не дає можливості зарядити акумулятор до 100%. Тому, використовуючи контролер ON \ OFF, акумуляторні батареї будуть на рівні заряду в 70-90% і їм потрібна буде додаткова підзарядка. Оскільки, недостатній заряд знижує термін експлуатації акумулюючих систем.

PWM-контролери

Цей тип контролера має альтернативну назву - ШІМ. Принцип його роботи побудований на широтно-імпульсній модуляції струму. На відміну від свого попередника, PWM-контролер може усувати проблему не повної зарядки акумулятора. Це можливо завдяки тому, що пристрій при виявленні максимального струму, знижує його і продовжує процес заряду. Тож це досить ефективний контролер, який не допустить перегріву акумуляторів та забезпечуватиме повноцінний заряд.

MPPT-контролери

Найбільш функціональний та вдосконалений тип контролера. Окрім можливості зниження максимального струму, у пристрій було інтегровано складний алгоритм, що відстежує показники струму та напруги. Виходячи з аналітичних даних, система визначає оптимальні співвідношення параметрів, які забезпечуватимуть максимальну продуктивність СЕС. Згідно статистики, застосування МРРТ-контролера підвищує ефективність сонячної електростанції на 35%.

Контролери гібридного типу

Якщо електростанція складається з комбінованих джерел енергії — вітрова та сонячна, слід застосовувати контролери гібридного типу. Вони включають принципи роботи MPPT і PWM - контролерів. Однак, їх відрізняють вольтамперні параметри. Відомо, що вітрогенератори виробляють струм не постійної величини. Отже, основною функцією контролера гібридного типу є вирівнювання навантаження на акумулятори. Це убезпечить їх від передчасної поломки.

Висновок

Сонячна електростанція — це складний багатокомпонентний механізм, який розрахований на довготривалий період експлуатації. Якість встановленого обладнання є ключовим фактором, що впливає на термін її служби. Однак, навіть найнадійніший елемент станції може швидко вийти з ладу, якщо не дбати про його коректну роботу. Тож на етапі проектування, поцікавтеся у фахівців про технічне обслуговування СЕС та не ігноруйте придбання допоміжних елементів, що підтримуватимуть роботу станції у майбутньому.

 

Залишити вiдгук
Дякуємо за Ваш відгук. Ми опублікуємо його після модерації.
Вiдгуки
Sergey Ramenskiy

Спасибо всем за советы!

Богдан Мура

Суммарная нагрузка подключенная к контроллеру.

Sergey Ramenskiy

А как суммарная нагрузка считается? Электромотор, подключенный к АКБ входит в суммарную нагрузку или нет?

Богдан Мура

Подключенная к АКБ нагрузка никак не повлияет на работу контроллера. к самому контроллеру можно подключать только нагрузку (суммарную нагрузку), которая бы в любом режиме работы не потребляла бы ток, превышающий номинал контроллера (например - 20 А, если контроллер на 20 А).

Sergey Ramenskiy

Еще такой вопрос, можно от аккумуляторной батареи запитать электромотор, а остальные потребители из штатного гнезда контроллера?

Игорь

С личного опыта посоветую взять МРРТ контроллер. Объясню почему. При эксплуатации лодочного мотора с током 30-40 А c АКБ 55 Ач с, АКБ будет разряжаться до низкого напряжения. А чем ниже напряжение на АКБ тем выгодней использовать MPPT контроллер по сравнению с PWM.

Влад Воронов

Максимальный ток от ваших батарей будет примерно 5-6 А от каждой. Посмотрите точные показания тока КЗ по вашим панелям. Если использовать PWM контроллер при параллельном подключении батарей, ток может быть более10 А. А если использовать МРРТ, будет еще больше. Соответственно мощность контроллера подбирайте с учетом возможных токов.

Вадим

Вам нужен PWM контроллер, мощностью от 20 А и выше или MPPT контроллер, тоже от 20 А. Но смысла особого нет ставить на 200 Вт солнечных батарей ставить MPPT контроллер.

Sergey Ramenskiy

Здравствуйте! У меня есть две солнечных панели по 100 ватт 12 вольт, АКБ на первом этапе 55 ач и вторая такая же. Планирую купить лодочный электромотор 12 вольт предположительно от 30 до 40 ампер. Какой контроллер посоветуете?

Залишити заявку:
Дякуємо! Ми зв’яжемося з вами найближчим часом.
Заробляйте на енергії сонця

Отримайте детальний розрахунок для вашого дому – замовляйте консультацію та точний замір даху за допомогою дрона!

Пройти тест Заповніть форму, щоб отримати бонуси
 • Безкоштовний замір даху
  Безкоштовний замір даху
 • Безкоштовний рік технічного огляду станції
  Безкоштовний рік технічного огляду станції
Яку сонячну електростанцію ви бажаєте встановити?
Можна пропустити Далі
Чи є у вас пряме підключення до Обленерго?
Можна пропустити Далі
Якої потужності станцію ви плануєте встановити?
Можна пропустити Далі
Заповніть форму, щоб отримати бонуси

Отримайте детальний розрахунок для вашого дому – замовляйте консультацію та точний замір даху за допомогою дрона!

Заповніть форму, щоб отримати бонуси
 • Безкоштовний замір даху
  Безкоштовний замір даху
 • Безкоштовний рік технічного огляду станції
  Безкоштовний рік технічного огляду станції
final step
SUNSAY Energy. Чіткий сервіс. Легкий досвід. Дякуємо! Ми зв’яжемося з вами найближчим часом.
Сергій
Сергій

консультант