Не про сонячні батареї: «зелений» тариф та його вплив на сонячну енергетику в Україні
2009 рік можна вважати відправною точкою у розвитку альтернативної енергетики в нашій країні. Адже в цей період в Україні почав функціонувати «зелений» тариф. Основновною метою нововведення було стимулювати зростання виробництва електроенергії з поновлюваних джерел енергії (ВДЕ), за допомогою грошових виплат власникам генеруючих обєктів. Отже, населення отримало серйозну мотивацію інвестувати в альтернативну енергетику. Статистика показує, що серед усіх існуючих ВДЕ, найбільшою популярністю в Україні користується сонце. Пояснюється це тим, що сонячна електростанція (СЕС) більш практична в установці та зручніша в експлуатації. Тобто, сонячна станція 1кВт генерує дешевше, ніж альтернативні аналоги. Таким чином, СЕС для багатьох українців стала не тільки джерелом енергії, а ще й вигідним вкладенням.
Мета тарифу
«Зелений» тариф це регламентований механізм, за яким держава купує електроенергію, що вироблена з застосуванням альтернативних джерел енергії, у приватних і юридичних осіб. Простіше кажучи, це — фіксована сума, розмір якої визначає кількість поданої електрики в загальну мережу. Як зазначалося раніше, тариф був введений для стимуляції росту генеруючих об'єктів, що використовують поновлювані джерела енергії. Подібна програма передбачена не тільки в Україні, але й в багатьох інших країнах. У такий спосіб світ хоче збільшити частку виробництва та споживання «зеленої» енергетики. Для цього були розроблені програми і виділені бюджети, щоб підтримати місцевих інвесторів. Відзначимо, що сума тарифу, за яким держава закуповує електрику вище звичайного в кілька разів. У свою чергу, фінансова форма стимуляції ринку розрахована на певний період. Адже пільги перший етап розвитку альтернативних енергетичних ресурсів в країні. Це означає, що після закінчення дії «зеленого» тарифу, держава повинна сформувати іншу стратегію підтримки галузі, яка продовжить працювати в інтересах інвесторів.
Що з тарифом у нас
В Україні одна з найвищих ставок по «зеленому» тарифу в Європі. Станом на 2019 рік сума дорівнює 18 євроцентів / 1кВт⋅год. Розмір доходу власника СЕС буде залежати від року оформлення ЗТ. Оскільки програма пільгової підтримки у нас розрахована на 21 рік, то розміри виплат буде поступово зменшуватися. До 2025 тариф опуститься до 14 євроцентів. Відзначимо, що всі етапи фінансової підтримки інвесторів були сформовані заздалегідь і закріплені в законодавстві України. На даний момент тарифна сітка виглядає наступним чином:
З 1.01. 2019 по 31.12.2019 — 0,18 євроцентів / 1кВт⋅год
З 1.01. 2020 по 31.12.2024 — 0,16 євроцентів / 1кВт⋅год
З 1.01. 2025 по 31.12.2029 — 0,14 євроцентів / 1кВт⋅год
Фактори розвитку
За останні 5 років, вартість установки сонячних батарей знизилась в 5 разів. Це зробило сонячну енергетику більш доступною. Але СЕС, перш за все, є інвестицією, що оптимізує витрати та заробляє на генерації. Наразі існує тенденція, коли в результаті різкої стагнації гривні, українці почали захищати свої вклади прив'язкою до іноземної валюти. Через те, що виплати ЗТ прив'язані до курсу євро, споживачі більш мотивовані інвестувати в сонячні батареї. «Зелений» тариф стає інструментом, що забезпечує їм дохід у стабільної грошової одиниці. Крім цього, ЗТ збільшує кількість енергонезалежних людей. Справа в тому, що тарифи зростають і домашні електростанції стають єдиним порятунком для власників домогосподарств. Однак, ця покупка не з дешевих. Розуміючи, що дорога технологія окупиться протягом 5 років, майбутньому інвестору легше зважитися на покупку. Разом з тим, серед основних чинників розвитку «зеленого» тарифу в Україні, виокремлюють наступні:
-
Дає право продавати «зелену» електроенергію
-
Держава зобов'язується викуповувати електроенергію спрямовану в загальну мережу
-
Індексація тарифу і його прив'язка до євро прописані в законі.
Сонце і тариф
На сьогоднішній день, сонячна енергетика займає лідируючі позиції за кількістю генеруючих об'єктів та рівнем продуктивності серед усіх типів ВДЕ. Якщо подивитися на статистику, то різке збільшення СЕС в Україні припало на 2015 рік. Це пояснюється двома факторами: зниження цін на обладнання та зростання економіки після кризи 2014 року. На даний момент, «зелений» тариф було встановлено для 12 639 сонячних електростанцій. Отже, 75% ВДЕ припадає на СЕС. Сонячну енергетику люблять більше, тому що в неї високий рівень продуктивності і вона не потребує особливих умов для забезпечення її роботи. Погодьтеся, не кожна приватна ділянка пристосован для вітрогенератора, а для сонячних панелей — так. До того ж вартість обладнання для СЕС продовжує падати, тому їх стало вигідніше встановлювати.
Висновок
В Україні істотно збільшився рівень використання альтернативної енергетики. Найбільша частка ВДЕ припадає на сонце. Тільки за 1 квартал 2019 року було встановлено СЕС загальною потужністю у 2 943 МВт, що перевищує показники 2018 року в 3 рази. Основна причина, по якій українці встановлюють СЕС оптимізація витрат на електроенергію. Тому, «зелений» тариф поки є основним стимулом для інвесторів. Завдяки ЗТ інвестор може заробляти на роботі станції і одночасно окупити сонячні батареї. «Зелений» тариф, також, прив'язаний до євро. Через це, його використання убезпечить інвестора від девальвації національної валюти. З огляду на ці переваги, можна з упевненістю сказати, що нинішні умови стимуляції ринку знаходять хороший відгук у нашого споживача.