SUNSAY Energy

Окупність сонячних батарей

10.01.20

Багато людей купують сонячні електростанції, щоб забезпечити себе дешевим і надійним світлом. Наскільки швидко можуть окупитися їх інвестиції? Українська держава пропонує власникам панелей збувати електроенергію за "зеленим тарифом" — тарифом досить високим і вигідним для продавця. З 1 січня 2020 по 31 грудня 2024 року він становитиме 16 євроцентів / кВт*год. Перевагами програми можна скористатися до кінця 2029 року.

Як підрахувати рентабельність сонячних батарей

Для відповіді на це питання доведеться зробити чистий експеримент з ідеальними умовами — ми будемо оцінювати чистий прибуток і вважати, що отриманою електроенергією ніхто користуватися не буде. Для зручності проаналізуємо окупність сонячних батарей в Україні в двох випадках — при покупці системи потужністю 10 кВт і 30 кВт (максимально можлива цифра).

Фахівці вважають, що варіант на 10 кВт ідеальний для домогосподарств. Причина в тому, що більшість приватних домоволодінь обмежена в енергопостачанні і може отримувати до 10 кВт. На більше енергетична інфраструктура просто не розрахована. Змінити ситуацію допоможе тільки підведення додаткової лінії, що зазвичай коштує чимало. Розрахунок окупності сонячних батарей на 10 кВт ми здійснюємо за допомогою спеціалізованого онлайн-калькулятора. Індивідуальне рішення в даному випадку обійдеться орієнтовно в суму від 8 000 доларів США. У рік дана сонячна електростанція виробить 11 000 кВт*год. При реалізації даного обсягу електрики можна заробити 58 600 гривень. Окупність сонячних батарей в даному випадку обчислюється так: гривневий еквівалент вартості/58 600 (дохід від батарей) = 5 років. Разом, рентабельність сонячних батарей в даному випадку досягається через 5 років їх використання. Далі — тільки прибуток.

Розрахувати термін окупності електростанції на 30 кВт можна за допомогою того ж цифрового калькулятора. Її підсумкова ціна складе від 19 500 доларів США. Щорічно установка буде продукувати 33 000 кВт*год. Ваш дохід — 175 800 грн на рік. Окупність ваших батарей буде досягнута через 4,6 років. Доцільність такого проекту - вище усіляких похвал: за 10 років роботи панелі принесуть вам 1 758 000 грн.

 

Підведемо підсумки:

  • Рентабельність батарей 3 кВт складе від 4 років
  • Потужністю 10 кВт - 5 років
  • Потужністю 30 кВт - 4,6 років

Закономірність така: продуктивність СЕС залежить від її вартості (що, по суті, рівнозначно її потужності). Чим вище потужність, тим швидше енергія буде приносити вам прибуток. Крім того, чим менше ваше власне споживання, тим більше енергії залишається для продажу державі.

Які чинники впливають на окупність сонячних панелей

Окупність сонячних панелей знаходиться в прямій залежності від середньої продуктивності панелей в рік. На цей показник впливає ряд факторів:

  • Тривалість світлового дня: чим довше, тим вигідніше
  • Погода: чим менше безхмарних днів, тим менше продуктивність системи
  • Географічна широта: близькість до екватора означає більш велику видачу електроенергії

Комплекс цих факторів призводить до того, що українські власники навряд чи зможуть розраховувати на те, що батареї будуть працювати на всі 100. За оцінками, влітку вони "видають" до 60%, взимку - до 15%. Ще один важливий фактор - ваше власне споживання електроенергії. За умовами договору з державою, власник приватного будинку зобов'язаний використовувати отриману за допомогою СЕС енергію. І вже різницю купується державою. Якщо ж ви "з'їдаєте" більше енергії, ніж виробляють ваші панелі, ви покриєте різницю за звичайним тарифом 1,68 грн / кВт*год. Однак в цьому мало сенсу: вироблені СЕС кіловати вигідно саме продавати, а не споживати. Бізнес-підхід буде полягати в наступному: продавати всю добуту електроенергію за "зеленим тарифом", а споживати звичайну "державну".

Вплив ККД на окупність

Логічно, що, чим вище коефіцієнт корисної дії панелей, тим вище її продуктивність і фінансова віддача. На сучасному споживчому ринку переважають кремнієві моно- і полікристалічні електростанції, максимальна віддача яких досягає 25% (середній показник - 18%). Підвищення ККД вже зараз досягається завдяки використанню декількох шарів елементів.

Зниженню ККД сприяє погана погода, тінь, забрудненість поверхонь, сніг.

Окупність сонячних батарей в різних регіонах України

Візьмемо СЕС потужністю 10 кВт, спрямовану на південь під вигідним кутом.

  • За рік панелі в Криму дадуть 13 000 кВт*год
  • У Херсонській області – трохи менше 13 000 кВт*год
  • В Одеській області – трохи менше 13 000 кВт*год
  • У Миколаївській області – 13 000 кВт*год
  • У Запорізькій області – близько 12 000 кВт*год.

Щорічний прибуток перебуває в прямій залежності від даних, зазначених вище:

  • За рік панелі в Криму принесуть близько 69 000 грн
  • У Херсонській області – близько 68 000 грн
  • В Одеській області – близько 68 000 грн
  • У Миколаївській області – близько 67 000 грн
  • У Запорізькій області – близько 66 000 грн

​​Поділіть витрати на придбання СЕС на зазначену вище суму — і ви отримаєте усереднений термін, за який обладнання окупиться в контексті специфіки вашої місцевості.

Як підвищити дохід від сонячних батарей

Решта 11 років роботи "зеленого тарифу" дозволять не тільки двічі окупити сонячну електростанцію, але забезпечити себе надалі безкоштовною електроенергією. При цьому державні тарифи весь час будуть рости. Коли дія екологічних пільг вичерпається, держава все ж не зможе не купувати екологічно чисту енергію. Високої ціни точно не буде. Проте, за рахунок панелей ви назавжди забудете про платіжках за світло (які, за оцінками, збільшаться в кілька разів).

Ми допоможемо вам вибрати сонячні панелі, які ідеально відповідають вашим очікуванням — ефективні, надійні та довговічні. Звертайтеся!

 

Хочете максимально вигідно і ефективно використовувати енергію сонця - звертайтеся до експертів Sunsay Energy Замовте безкоштовний вимір даху нашим інженерам
Перевірте номер
Дякуємо! Ми зв’яжемося з вами найближчим часом.
Хочете максимально вигідно і ефективно використовувати енергію сонця - звертайтеся до експертів Sunsay Energy Замовте безкоштовний вимір даху нашим інженерам
Перевірте номер
Дякуємо! Ми зв’яжемося з вами найближчим часом.
Залишити заявку:
Перевірте номер
Дякуємо! Ми зв’яжемося з вами найближчим часом.