SUNSAY Energy

Термін окупності сонячної батареї

01.08.22

Висока вартість проектування та встановлення СЕС, безумовно, — найвагоміший фактор стримування при плануванні такого придбання. Окупність сонячної батареї дозволяє оцінити, наскільки вкладення коштів економічно доцільно і коли альтернативне джерело електроенергії почне приносити чистий дохід.

Окупність сонячної батареї - що впливає на терміни отримання доходу від сучасної СЕС

Сьогодні альтернативна енергетика в Україні перебуває на піку свого розвитку. Справа не тільки в прагненні покращити стан екології, використовуючи для покриття базових потреб відновлюване джерело природної енергії. Потенційних власників СЕС спокушає також можливість помітно зменшити суми комунальних платежів та отримати прибуток від сонячних батарей за рахунок спеціальних програм взаємодії з державою.

Окупність сонячних панелей безпосередньо визначає терміни одержання чистого прибутку. Фахівці Sunsay Energy при розробці проекту станції враховують усі нюанси, здатні скоротити період повернення вкладених коштів.

Використання СЕС за програмою «Зеленого тарифу» – спосіб зменшити термін окупності

При підключенні до державної програми стабільний прибуток від сонячних батарей вдається отримати максимум 4-6 років з моменту запуску станції в експлуатацію. За фіксованим тарифом Обленерго купує у власників приватних СЕС потужністю до 30 кВт надлишки згенерованої фотомодулями енергії у повному обсязі. При цьому має виконуватись обов'язкова умова — насамперед СЕС використовується для покриття власного енергоспоживання.

Ставка залежить від року підключення, її зменшення відбувається кожні 5 років. 2020 року за 1 кВт*год держава оплачувала 0,16 євро, з 2025 року тариф опуститься до 0,14 євро. Очевидно, що чим раніше відбудеться запуск СЕС, тим меншим буде термін окупності сонячної станції. Важливо відзначити, що розмір ставки залишається фіксованим з моменту підписання договору протягом усього періоду експлуатації сонячної станції та не підлягає подальшому зниженню.

Умови реалізації «Зеленого тарифу» для фізичних та юридичних осіб є різними. Останні, згідно з прийнятими у 2020 році обмеженнями для промислових СЕС, можуть використовувати в рамках програми станції потужністю до 150 кВт.

Окупність СЕС залежно від кліматичних умов регіону та особливостей встановлення

Географія та погодні умови впливають на окупність сонячної електростанції не менше ніж ставка «Зеленого тарифу». На увагу заслуговують наступні моменти:

 • Географічна широта місцевості .
  Розташування регіону визначає потенційну кількість сонячних днів протягом року, коли СЕС здатна працювати на повну потужність. Найкращі показники характерні для південних областей нашої країни, за ними йдуть схід та центр України.
 • Кут нахилу панелей .
  Прибутковість сонячної станції великою мірою залежить від того, наскільки правильно спроектовано СЕС. Ефективне поглинання сонячних променів забезпечується при їхньому падінні на фотомодулі під прямим кутом. Одночасно враховується зміна становища Сонця на небі при зміні пір року. Для правильного коригування панелей щодо світлового потоку спеціалісти Sunsay Energy на етапі проектування розробляють спеціальний каркас, до якого згодом кріпляться фотоелементи. Своєчасне коригування кута нахилу елементів станції – запорука підвищення ефективності її роботи та зменшення терміну окупності.

Також важливо виключити затінення фотоелектричних панелей. Створення тіні з їхньої поверхні призводить до зменшення продуктивності, негативно позначається терміні служби станції. За умови грамотного проектування СЕС та її підключення до програми «Зелений тариф», окупність становить 4-6 років.

Як розрахувати окупність сонячної станції

Фахівці Sunsay Energy пропонують своїм клієнтам високопродуктивні сертифіковані сонячні панелі. Розрахунок окупності проводиться на ранній стадії проекту з урахуванням ключових показників:

 • потужності майбутньої СЕС;
 • кута нахилу фотомодулів ;
 • географічної широти;
 • орієнтації майданчика під фотомодулі щодо сторін світла;
 • наявності затемнень;
 • типу та вартості обладнання (основні позиції займають сонячні панелі, інвертор);
 • обсягу свого місячного енергоспоживання.

Проводячи розрахунок окупності сонячної електростанції 30 кВт чи проекту іншої потужності виходячи з зазначених параметрів, визначають річну генерацію станції. З отриманого значення вираховують потенційний річний дохід. Термін окупності одержують, розділивши вартість сонячної станції на щорічний дохід від сонячних панелей.

Порівняння рентабельності проектів на 20, 25 та 30 кВт

Оцінити рентабельність сонячних панелей та зміну терміну окупності залежно від планової продуктивності СЕС можна на прикладі актуальних для реалізації умов «Зеленого тарифу» станцій потужністю 20, 25 та 30 кВт. Якщо перші два варіанти пріоритетні для приватних домоволодінь, до 30 кВт-го СЕС цілком можна розглядати як бізнес-проект. Для її встановлення потрібно близько 180 квадратів вільної поверхні даху. Але все ж таки 30 кВт- ва станція також підходить для дому, якщо буде окупність за рахунок підключення “зеленого тарифу”.

Для комерційного проекту окупність розраховується за щорічною економією на електроенергії з мережі, а чи не з доходу.

При розрахунку окупності сонячної електростанції 30 кВт будь-якої іншої СЕС орієнтуються на номінальну потужність однієї панелі. Від цього значення залежить загальна кількість модулів. Дані за основними показниками роботи сонячних станцій наведено у таблиці.

Потужність СЕС/

Показники роботи

20 кВт

25 кВт

30 кВт

Кількість кВт за рік

24000

30000

39000

Орієнтовний дохід, $

3600

4500

5850

Термін окупності

5-6 років

3,3 роки

3,1 роки

 

Як видно, чим більший дохід від сонячних панелей, тим менший термін окупності проекту. Якщо купуються малопотужні (5 кВт) сонячні батареї для будинку, окупність станції становить не менше 10 років. Такі СЕС використовуються в основному для покриття власних потреб електроспоживання. Однак окупність може зменшитися у разі підвищення тарифів для населення.

Спеціалісти компанії Sunsay Energy демонструють високий професіоналізм на всіх етапах проектування та встановлення комплекту сонячної станції. Завдяки комплексному підходу, ретельному вивченню зовнішніх умов та внутрішніх параметрів експлуатації майбутньої приватної електромережі, замовник отримує ефективно працюючу СЕС з мінімальним терміном окупності. Вигода очевидна навіть за умови встановлення бюджетної малопотужної станції. Таке вкладення не лише окупиться в найкоротші терміни, а й стане джерелом постійного доходу довгі роки.

Упродовж останніх років спостерігається незмінна тенденція до зростання тарифів на електроенергію, що постачається державою. Надалі прогнозується лише збільшення сум комунальних платежів. Іншими словами, з кожним роком економія на платі за електрику буде дедалі очевиднішою. Навіть якщо термін окупності СЕС становить понад 5 років, вигода від їхньої установки не викликає сумнівів.

Хочете максимально вигідно і ефективно використовувати енергію сонця - звертайтеся до експертів Sunsay Energy Замовте безкоштовний вимір даху нашим інженерам
Перевірте номер
Дякуємо! Ми зв’яжемося з вами найближчим часом.
Хочете максимально вигідно і ефективно використовувати енергію сонця - звертайтеся до експертів Sunsay Energy Замовте безкоштовний вимір даху нашим інженерам
Перевірте номер
Дякуємо! Ми зв’яжемося з вами найближчим часом.
Залишити заявку:
Перевірте номер
Дякуємо! Ми зв’яжемося з вами найближчим часом.