Закон про «зелений» тариф
“Зеленим” тарифом (ЗТ) називають спеціальну урядову програму для розвитку відновлювальних джерел енергії в Україні. Закон про “зелений” тариф дає можливість власникам сонячних електростанцій перетворювати надлишки згенерованої електроенергії в свій пасивний дохід. Домогосподарствам доходи за “зеленим” тарифом сплачує обленерго в особі так званих "Постачальників універсальних послуг", саме вони приймають і поставляють електроенергію, а бізнесу – ДП "Гарантований покупець". “Зеленим” тариф цілком і повністю дотується державою, оскільки витрати обленерго і частково ДП компенсуються компанією "Укренерго". Розмір компенсації вже закладено в тариф на передачу електроенергії.
“Зелений” тариф в Україні: закон
Закон про “зелений” тариф з'явився в 2009 році і здійснив справжній прорив альтернативної енергетики в Україні. Вперше власники приватних сонячних електростанцій і підприємці могли не тільки споживати згенеровану електроенергію для власних експлуатаційних потреб, а й гарантовано продавати державі її надлишки. Новація привела до стрімкого розвитку української альтернативної енергетики.
Умови підключення Зеленого тарифу
Законодавче нововведення повинно стимулювати розвиток сегмента приватних сонячних станцій. При цьому держава гарантувала, що:
- Прив'яже розмір ЗТ до євровалюти і його проіндексує, якщо виникне необхідність
- Буде в обов'язковому порядку купувати у приватних осіб і підприємців надлишок електроенергії, вироблений сонячною станцією
- Не буде заважати учасникам експерименту виробляти і збувати даний тип електроенергії
- Відмовиться від ліцензування діяльності з виробництва сонячної електроенергії
Як зазначено в законі про зелений тариф, перевагами програми можуть користуватися кожен виробник зеленої енергії. Це може бути приватна сонячна електростанція під зелений тариф і комерційна електростанція. Як вказується в ст. 17-1 документа, величина потужності сонячної електростанції для домогосподарств не повинна перевищувати 30 кВт. Якщо до програми хочуть приєднатися власники квартир, то їм доцільно оформити енергетичний кооператив.
За існуючим законодавством, ставка ЗТ стабільна для домогосподарств – 0,16 євро. Через 5 років, з 1 січня 2025 року ціна закупівлі знизиться до 0,14 євро. В результаті дії “зеленого” тарифу ваша сонячна електростанція окупиться протягом найближчих 5-6 років, а в подальшому майбутньому дозволить отримувати стабільний пасивний дохід.
Чи скасували “зеленого” тариф?
В серпні 2019 року законопроект №10357 виправляє цю умову. Попередній варіант закону визначав, що до ЗТ можна підключитися, якщо твої сонячні панелі розташовані на "дахах і/або фасадах будівель та інших капітальних конструкцій", то останній законопроекті взагалі не вказував місце установки. Це значить, що законодавець дозволяє розміщувати сонячні батареї як на дахах та/або фасадах будинків, так і на землі.
До якого року діє?
Термін дії цієї фінансової пільги “зеленого” тарифу позначений до 2030 року. Після 2030 року програмуа “зеленого” тарифу буде призупинена. Однак, цього не варто боятися, так як дана урядова ініціатива буде тривати ще десятиліття – цього достатньо не лише для окупності сонячних панелей, а й для стабільного пасивного заробітку. Можливо через десять років зелений тариф прирівняють до вартості електроенергії із загальної мережі.
Встановлення сонячної електростанції залишається вигідною інвестицією в стабільність, безпеку і комфорт. А “зелений” тариф дозволяє добре заробити. Зв'яжіться з фахівцями компанії Sunsay Energy, і ми підберемо вам обладнання, яке відповідає саме на ваші потреби!