SUNSAY Energy

«Зелений» тариф в Україні. Що це і навіщо

19.08.20

«Зелений» тариф — це спеціальна програма від держави, яка покликана збільшувати інвестиційну привабливість у сфері альтернативної енергетики. В основі механізму лежить викуп державою надлишку згенерованої електроенергії за фіксованою ставкою тарифу у домовласників або підприємств. Завдяки тому, що тарифи перевищують вартість звичайної електроенергії в кілька разів, сонячна електростанція (СЕС) є вигідною інвестицією, яка досить швидко окуповується. Максимальна потужність СЕС для власників домогосподарств, яка може брати участь у програмі, становить 30 кВт і не обмежена для юридичних осіб. Але потрібно відзначити, що станції, потужністю понад 150 кВт повинні отримати ліцензію постачальника електроенергії.

Зміст:

Історичні вдомості

Термін «зелений» тариф вперше з'явився в 1973 році під час світової нафтової кризи. Ще тоді лідери багатьох країн вирішили всіляко стимулювати розвиток альтернативних джерел енергії. Перші в світі, хто запровадив ідею пільгових тарифів, були американці.

У 1978 році 39 президент США Джиммі Картер підписав Закон про регулювання комунального господарства і Національний енергетичний закон, які заохочували енергозбереження та розвиток відновлюваних джерел енергії. А через рік вже Маргарет Тетчер почала просувати в Великобританії концепцію переходу енергетичної галузі країни з вугілля на альтернативні джерела енергії, спираючись на загрозу глобального потепління.

Німеччина стала першою країною в Європі яка прийняла зміни в енергетичному законодавстві, щоб стимулювати генерацію електроенергії з поновлюваних джерел. А на сьогодні більш ніж 50 країн підтримують сферу альтернативних джерел електроенергії за допомогою «зеленого» тарифу і відповідних законів.

«Зелений» тариф відрізняється в різних країнах і залежить від декількох факторів. Наприклад, від виду джерела (сонце, вітер, газ і т.д.), потужностей електростанцій і т.д. Але їх пов'язує той факт, що вони мають тривалий термін дії. Це гарантує підвищений інтерес інвесторів, адже програма дозволяє отримувати прибуток і повертати вкладений капітал.

Навіщо взагалі «зелений» тариф?

Деякі домовласники завдяки «зеленому» тарифу накопичують влітку додаткові кошти для опалювального сезону. Адже саме влітку збільшується активність виробництва сонячної електроенергії і спадає її споживання у приватних домогосподарств. Через різницю виробленої і використаної електроенергії в цей період прибуток від «зеленого» тарифу вище, ніж зазвичай.

Інші економлять на ​​електроенергії, що генерується вдень і використовують її вночі. Під час світлового дня СЕС виробляє сонячну електроенергію, а двонаправлений лічильник нараховує кожен кВт в плюс.

Крім цього, у глобальному плані, людство все активніше звертає увагу на використання альтернативних джерел енергії через турботу про навколишнє середовище, поступове виснаження її запасів і боротьби зі зміною клімату. Ось чому все більше країн просувають ідеї стимулювання інвестицій в альтернативні поновлювані технології.

Кому потрібен «зелений» тариф і як його підключити

В Україні успішно розвиваються два напрямки розвитку СЕС — для власників домогосподарств, а також для підприємств.

Якщо ми говоримо про підприємства, то на сьогодні СЕС під «зелений» тариф є вигідною пропозицією для підприємців, які мають достатню кількість вільних площ. 

Однак, підприємство, яке має СЕС потужністю від 150 кВт і хоче продавати державі електроенергію за «зеленим» тарифом, має пройти складну процедуру оформлення і отримання ліцензії. Ця процедура не тільки тривала по часу, але й потребує інвестицій на складання та погодження проєкту. Тому якщо розглядати комерційні станції під «зелений» тариф, то їх потужність зазвичай вимірюється в Мегаватах.

Якщо ж ми говоримо про приватні домогосподарства, то процедура реєстрації СЕС не така складна, як у комерційних СЕС. Вона може займати від 30 календарних днів,  залежно від типу приєднання будинку до електричних мереж.

Але якщо розглядати процедуру з збільшенням потужності, то вона дуже бюрократична. Тому фахівці SUNSAY Energy допомагають підключити «зелений» тариф і супроводжують клієнта на кожному етапі оформлення.

Особливості та нюанси

Для тих, хто наважився на встановлення власної СЕС під «зелений» тариф, слід враховувати кілька істотних нюансів:

  1. Прибуток залежить від року укладення договору на продаж надлишку згенерованої електроенергії за «зеленим» тарифом. Суть в тому, що чим раніше ви підключили СЕС до «зеленого» тарифу, тим вищою буде ціна при продажі електроенергії до 2030 року. Наприклад, ті, хто підключив свою станцію до тарифу в 2015 році, повинні до 2030 року продавати електроенергію за ціною 0.20 євроцентів/кВт*год. А ті, хто підключили СЕС в 2017, до 2030 року продають електроенергію 0.18 євроцентів/кВт*год. Тому, якщо ви вже давно роздумуєте над придбанням СЕС, краще поквапитися, щоб потрапити під більш вищу ставку «зеленого» тарифу і отримати максимальну вигоду за «зеленим» тарифом.
  2. Всі взаєморозрахунки з обленерго проводяться щомісяця. Виплати за надлишки електроенергії зараховуються в гривнях на розрахунковий рахунок власника домогосподарства. Рахунок потрібно відкрити перед підключенням «зеленого» тарифу. Нарахування оподатковуються на загальних підставах. В цілому виходить 19.5%, з них 18% — це податок на доходи фізичних осіб і 1.5% — військові збір. Податок на додану вартість, ПДВ (20%), в цьому випадку не сплачується.
  3. Власники мережевих СЕС можуть поставити собі двонаправлений лічильник, який дозволить проводити розрахунки різниці енергії, споживаної протягом місяця. Цей лічильник контролює кількість згенерованої сонячної електроенергії, яка направляється в загальну мережу. Якщо споживана енергія менше виробленої, то різницю вам оплатить обленерго по «зеленому» тарифу. А при виникненні нестачі згенерованої електроенергії ви будете користуватися енергією із загальної мережі. Це означає, що кількість енергії, яку виробила СЕС дорівнює споживаній і в цьому випадку ні ви, ні вам нічого не оплачують.

Як підключити «зелений» тариф?

«Зелений» тариф може отримати власник домогосподарства, чий будинок має пряме підключення до обленерго. В такому випадку, оформлюється прямий договір і домовласник отримує квитанції за використану енергію. Якщо ж ви хочете укласти договір з керуючими компаніями, кооперативами або садовими товариствами, то слід пам'ятати, що в такому разі оформлення тарифу неможливо. Адже «зелений» тариф оформлюється тільки при наявності прямого договору, а кооператив чи товариство мають тристоронні відносини: будинок — кооператив — обленерго.

Після інсталяції обладнання, станція реєструється відповідно до потужності інвертора. Інвертор — це «мозок» всієї системи, тому що він перетворює постійний струм у змінний. Важливо враховувати, що потужність інвертора не повинна перевищувати потужність підключення до мереж.

А що робити, якщо хочеться встановити СЕС потужністю більше, ніж потужність поточного підключення до мережі? 

Розглянемо ситуацію, коли людина має вже прямий договір з обленерго на поточне підключення в 12 кВт, а хоче встановити СЕС потужністю 15 кВт. Відзначимо, що інвертор по потужності повинен або поступатися, або бути однаковим з потужністю підключення до мережі, а загальна потужність панелей може перевищувати потужність інвертора. Отже, інвертор — 15 кВт, підключення — 12 кВт. В цьому випадку потрібно пройти процедуру збільшення потужності підключення — подається заява, а після обленерго видає технічні умови і рахунок на оплату виконаних робіт по підключенню. У нашому випадку видають рахунок на 3 кВт — вони дозволять "підвищити" потужність. Після оплати рахунку роботи виконуються протягом 30-65 календарних днів.

В рамках виконання цих робіт також необхідно сплатити проєкт внутрішніх електромереж. Це дуже важливий пункт, бо в електрогосподарстві багато що залежить від правильного монтажу, згідно діючих норм та правил. У Київській області такий проєкт в середньому буде коштувати близько 3700 грн.

Далі відбувається наступне: після оплати, виконання та затвердження проекту, до вашого будинку виїжджає бригада і змінює вхідний автомат і за необхідністю провід. Тільки після всіх цих маніпуляцій можна оформляти новий договір на нову потужність СЕС.

Під час підписання договору, у обленерго може виникнути питання про наявність заземлення біля будинку. В цьому випадку показується протокол вимірювання заземлення, в якому написано, що заземлення відповідає нормі.

При наявності встановленої СЕС і договору на збільшену потужність установки станції, потрібно написати заяву на заміну двонаправленого лічильника. Такий інструмент може реєструвати споживання енергії будинку і генерацію електроенергії, яка вливається в енергомережу країни. 

Після того як СЕС встановлено, договір оформлений, потужність відповідає, а лічильник замінений, інспектор видасть вам акт відповідності. На основі цього документу районним підрозділом обленерго видається договір нового зразка, який називається "паспорт точки розподілу". В ньому зазначається потужність генеруючої установки (інвертора).

Після всіх цих маніпуляцій у вас повинен бути перелік документів, з якими ви можете подаватися на «зелений» тариф:

  1. Заповнена заява
  2. Новий договір з обленерго (паспорт точки розподілу)
  3. Паспорт
  4. Ідентифікаційний податковий номер
  5. Документ, яким визначено право власності на нерухоме майно (будинок)
  6. У разі розміщення панелей не на даху будинку, а на земельній ділянці, то також право власності на земельну ділянку
  7. Довідку з банківської установи, із зазначенням банківських реквізитів (IBAN)

Підключення «зеленого» тарифу це не проста задача, але експерти SUNSAY Energy детально супроводжують оформлення і підключення на кожному етапі. Тому вам не потрібно хвилюватися про випадково забуті документи і процедури.

Трохи про прибуток

Окупність інвестиції в СЕС залежить від декількох факторів: ефективності роботи станції, її потужність, року підключення до зеленого тарифу. Чим більша потужність СЕС, тим менше період окупності. В середньому, менше ніж за 6 років ви повністю окупите вашу станцію і будете отримувати пасивний дохід від продажу енергії за «зеленим» тарифом.

Якщо ж говорити про тарифи, то з 1.01.2020 по 31.12.2024 власник СЕС буде отримувати 0.16 євроцентів/кВт*год, а з 1.01.2025 по 31.12.2029 дохід становитиме 0.14 євроцентів/кВт*год. Щокварталу розмір «зеленого» тарифу оновлюється з відповідністю курсу євро.

А для того, щоб краще розрахувати потенційний дохід, на сайті SUNSAY Energy ви можете скористатися калькулятором, який допоможе дізнатися вартість установки СЕС, тривалість окупності і суму передбачуваних виплат по «зеленому» тарифу.

Альтернативні джерела енергії — це відмінний варіант не тільки для збереження навколишнього середовища, а й для заробітку завдяки «зеленому» тарифу. Володіння своєї СЕС дозволить бути незалежною одиницею навіть у найскладніші часи. Якщо ви вирішили встановити СЕС і отримувати пасивний дохід завдяки «зеленим» тарифом, фахівці SUNSAY Energy проконсультують вас з усіх питань.

Хочете максимально вигідно і ефективно використовувати енергію сонця - звертайтеся до експертів Sunsay Energy Замовте безкоштовний вимір даху нашим інженерам
Перевірте номер
Дякуємо! Ми зв’яжемося з вами найближчим часом.
Хочете максимально вигідно і ефективно використовувати енергію сонця - звертайтеся до експертів Sunsay Energy Замовте безкоштовний вимір даху нашим інженерам
Перевірте номер
Дякуємо! Ми зв’яжемося з вами найближчим часом.
Залишити заявку:
Перевірте номер
Дякуємо! Ми зв’яжемося з вами найближчим часом.