«Зелений» тариф в Україні. Що це і навіщо
«Зелений» тариф — це спеціальна програма від держави, яка покликана збільшувати інвестиційну привабливість у сфері альтернативної енергетики. В основі механізму лежить викуп державою надлишку згенерованої електроенергії за фіксованою ставкою тарифу у домовласників або підприємств. Завдяки тому, що тарифи перевищують вартість звичайної електроенергії в кілька разів, сонячна електростанція (СЕС) є вигідною інвестицією, яка досить швидко окуповується. Максимальна потужність СЕС для власників домогосподарств, яка може брати участь у програмі, становить 30 кВт і не обмежена для юридичних осіб. Але потрібно відзначити, що станції, потужністю понад 150 кВт повинні отримати ліцензію постачальника електроенергії.
Зміст:
Історичні вдомості
Навіщо взагалі «зелений» тариф?
Кому потрібен «зелений» тариф і як його підключити
Якщо ми говоримо про підприємства, то на сьогодні СЕС під «зелений» тариф є вигідною пропозицією для підприємців, які мають достатню кількість вільних площ.
Однак, підприємство, яке має СЕС потужністю від 150 кВт і хоче продавати державі електроенергію за «зеленим» тарифом, має пройти складну процедуру оформлення і отримання ліцензії. Ця процедура не тільки тривала по часу, але й потребує інвестицій на складання та погодження проєкту. Тому якщо розглядати комерційні станції під «зелений» тариф, то їх потужність зазвичай вимірюється в Мегаватах.
Якщо ж ми говоримо про приватні домогосподарства, то процедура реєстрації СЕС не така складна, як у комерційних СЕС. Вона може займати від 30 календарних днів, залежно від типу приєднання будинку до електричних мереж.
Але якщо розглядати процедуру з збільшенням потужності, то вона дуже бюрократична. Тому фахівці SUNSAY Energy допомагають підключити «зелений» тариф і супроводжують клієнта на кожному етапі оформлення.
Особливості та нюанси
Для тих, хто наважився на встановлення власної СЕС під «зелений» тариф, слід враховувати кілька істотних нюансів:
- Прибуток залежить від року укладення договору на продаж надлишку згенерованої електроенергії за «зеленим» тарифом. Суть в тому, що чим раніше ви підключили СЕС до «зеленого» тарифу, тим вищою буде ціна при продажі електроенергії до 2030 року. Наприклад, ті, хто підключив свою станцію до тарифу в 2015 році, повинні до 2030 року продавати електроенергію за ціною 0.20 євроцентів/кВт*год. А ті, хто підключили СЕС в 2017, до 2030 року продають електроенергію 0.18 євроцентів/кВт*год. Тому, якщо ви вже давно роздумуєте над придбанням СЕС, краще поквапитися, щоб потрапити під більш вищу ставку «зеленого» тарифу і отримати максимальну вигоду за «зеленим» тарифом.
- Всі взаєморозрахунки з обленерго проводяться щомісяця. Виплати за надлишки електроенергії зараховуються в гривнях на розрахунковий рахунок власника домогосподарства. Рахунок потрібно відкрити перед підключенням «зеленого» тарифу. Нарахування оподатковуються на загальних підставах. В цілому виходить 19.5%, з них 18% — це податок на доходи фізичних осіб і 1.5% — військові збір. Податок на додану вартість, ПДВ (20%), в цьому випадку не сплачується.
- Власники мережевих СЕС можуть поставити собі двонаправлений лічильник, який дозволить проводити розрахунки різниці енергії, споживаної протягом місяця. Цей лічильник контролює кількість згенерованої сонячної електроенергії, яка направляється в загальну мережу. Якщо споживана енергія менше виробленої, то різницю вам оплатить обленерго по «зеленому» тарифу. А при виникненні нестачі згенерованої електроенергії ви будете користуватися енергією із загальної мережі. Це означає, що кількість енергії, яку виробила СЕС дорівнює споживаній і в цьому випадку ні ви, ні вам нічого не оплачують.
Як підключити «зелений» тариф?
«Зелений» тариф може отримати власник домогосподарства, чий будинок має пряме підключення до обленерго. В такому випадку, оформлюється прямий договір і домовласник отримує квитанції за використану енергію. Якщо ж ви хочете укласти договір з керуючими компаніями, кооперативами або садовими товариствами, то слід пам'ятати, що в такому разі оформлення тарифу неможливо. Адже «зелений» тариф оформлюється тільки при наявності прямого договору, а кооператив чи товариство мають тристоронні відносини: будинок — кооператив — обленерго.
Після інсталяції обладнання, станція реєструється відповідно до потужності інвертора. Інвертор — це «мозок» всієї системи, тому що він перетворює постійний струм у змінний. Важливо враховувати, що потужність інвертора не повинна перевищувати потужність підключення до мереж.
А що робити, якщо хочеться встановити СЕС потужністю більше, ніж потужність поточного підключення до мережі?
Розглянемо ситуацію, коли людина має вже прямий договір з обленерго на поточне підключення в 12 кВт, а хоче встановити СЕС потужністю 15 кВт. Відзначимо, що інвертор по потужності повинен або поступатися, або бути однаковим з потужністю підключення до мережі, а загальна потужність панелей може перевищувати потужність інвертора. Отже, інвертор — 15 кВт, підключення — 12 кВт. В цьому випадку потрібно пройти процедуру збільшення потужності підключення — подається заява, а після обленерго видає технічні умови і рахунок на оплату виконаних робіт по підключенню. У нашому випадку видають рахунок на 3 кВт — вони дозволять "підвищити" потужність. Після оплати рахунку роботи виконуються протягом 30-65 календарних днів.
В рамках виконання цих робіт також необхідно сплатити проєкт внутрішніх електромереж. Це дуже важливий пункт, бо в електрогосподарстві багато що залежить від правильного монтажу, згідно діючих норм та правил. У Київській області такий проєкт в середньому буде коштувати близько 3700 грн.
Далі відбувається наступне: після оплати, виконання та затвердження проекту, до вашого будинку виїжджає бригада і змінює вхідний автомат і за необхідністю провід. Тільки після всіх цих маніпуляцій можна оформляти новий договір на нову потужність СЕС.
Під час підписання договору, у обленерго може виникнути питання про наявність заземлення біля будинку. В цьому випадку показується протокол вимірювання заземлення, в якому написано, що заземлення відповідає нормі.
При наявності встановленої СЕС і договору на збільшену потужність установки станції, потрібно написати заяву на заміну двонаправленого лічильника. Такий інструмент може реєструвати споживання енергії будинку і генерацію електроенергії, яка вливається в енергомережу країни.
Після того як СЕС встановлено, договір оформлений, потужність відповідає, а лічильник замінений, інспектор видасть вам акт відповідності. На основі цього документу районним підрозділом обленерго видається договір нового зразка, який називається "паспорт точки розподілу". В ньому зазначається потужність генеруючої установки (інвертора).
Після всіх цих маніпуляцій у вас повинен бути перелік документів, з якими ви можете подаватися на «зелений» тариф:
- Заповнена заява
- Новий договір з обленерго (паспорт точки розподілу)
- Паспорт
- Ідентифікаційний податковий номер
- Документ, яким визначено право власності на нерухоме майно (будинок)
- У разі розміщення панелей не на даху будинку, а на земельній ділянці, то також право власності на земельну ділянку
- Довідку з банківської установи, із зазначенням банківських реквізитів (IBAN)
Підключення «зеленого» тарифу це не проста задача, але експерти SUNSAY Energy детально супроводжують оформлення і підключення на кожному етапі. Тому вам не потрібно хвилюватися про випадково забуті документи і процедури.
Трохи про прибуток
Окупність інвестиції в СЕС залежить від декількох факторів: ефективності роботи станції, її потужність, року підключення до зеленого тарифу. Чим більша потужність СЕС, тим менше період окупності. В середньому, менше ніж за 6 років ви повністю окупите вашу станцію і будете отримувати пасивний дохід від продажу енергії за «зеленим» тарифом.
Якщо ж говорити про тарифи, то з 1.01.2020 по 31.12.2024 власник СЕС буде отримувати 0.16 євроцентів/кВт*год, а з 1.01.2025 по 31.12.2029 дохід становитиме 0.14 євроцентів/кВт*год. Щокварталу розмір «зеленого» тарифу оновлюється з відповідністю курсу євро.
А для того, щоб краще розрахувати потенційний дохід, на сайті SUNSAY Energy ви можете скористатися калькулятором, який допоможе дізнатися вартість установки СЕС, тривалість окупності і суму передбачуваних виплат по «зеленому» тарифу.
Альтернативні джерела енергії — це відмінний варіант не тільки для збереження навколишнього середовища, а й для заробітку завдяки «зеленому» тарифу. Володіння своєї СЕС дозволить бути незалежною одиницею навіть у найскладніші часи. Якщо ви вирішили встановити СЕС і отримувати пасивний дохід завдяки «зеленим» тарифом, фахівці SUNSAY Energy проконсультують вас з усіх питань.