SUNSAY Energy

Що подібного між каліфорнійською качкою та стрімким злетом ВДЕ в Україні?

23.12.19

2019 – це саме той рік, коли альтернативна енергетика в Україні перестала бути непомітним гравцем на місцевому енергоринку. Нещодавно агенство Держенергоефективності опублікувало звіт, в якому показало динаміку розвитку об’єктів відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) в 3-му кварталі цього року. Відповідно даному документу, альтернативна енергетика перевищувала всі очікування і за 9 місяців збільшила виробничі потужності, рівні показникам попередніх 4 років. Це стало не лише причиною радості, але й занепокоєння, оскільки ринок стурбований щодо ефекту “каліфорнійської качки”.

Динаміка

За три квартали 2019 року установлена потужність генеруючих об’єктів, що працюють із використанням ВДЕ, складає 965 МВт. Цей показник в 6 раз більше об’єму “зелених” станцій за аналогічний період 2018 року. На сьогоднішній день в Україні загальна виробнича потужність всіх об’єктів ВДЕ складає 4 591 ГВт.

Такий стрімкий ріст відновлювальної енергетики стає причиною збентеження зі сторони НЕК “Укренерго”. Спеціалісти заявляють, що стрімкий злет електроенергії, що генерується ВДЕ, загрожує розбалансуванню в мережі. Цього року вже було 2 випадки, коли оператори змушені були акумулювати електроенергію на ГАЕС, щоб її збалансувати. Саме тому заговорили про “ каліфорнійську качку”.

Каліфорнійська качка

Термін “Duck curve” з’явився у 2012 році в сонячній Каліфорнії. Диспетчери американського системного оператора за допомогою даного терміну описали форму графіку, що має видати традиційна керована генерація для балансування між споживанням електроенергії та неконтрольованою генерацією з відновлювальних джерел енергії.

Американські енергетики спрогнозували ситуацію значного росту генеруючих об’єктів ВДЕ та попередили. Якщо подібні темпи розвитку ВДЕ будуть зберігатися до 2020 року, то в країні повинна функціонувати керована (маневрова) генерація, що зможе виробляти 13 ГВт потужності менш ніж за три години. Однак в США не прийняли жодних дій і з 2014 року оператори почали вводити штучне обмеження виробництва електроенергії з ВДЕ, яке називається “curtailment”.

Що ж нам робити

Саме тому, що в українській енергосистемі СЕС займають передову позицію по виробництву електроенергії з ВДЕ, можна припустити, що місцевий оператор готує нас до американського сценарію – скороченню виробництва СЕС. Звичайно, держава може відмовитись від обов’язку купувати електроенергію, що генерують ВДЕ. Але тоді вона підірве довіру інвесторів, а також нівелює прагнення країни покращити екологічну ситуацію. Тому чиновникам варто прийняти законопроект, що буде сприяти удосконаленню енергосистеми в Україні. Розпочати потрібно з приваблення інвестицій для створення маневрової генерації. А також, нам необхідно розвантажити нашу систему електрофікації. Наприклад, в США почали використовувати систему MicroGrid. Це технологія розділення мережі, яка подає електрику як і з традиційних, так і з альтернативних генеруючих джерел. MicroGrid – це розумна система, яка постійно моніторить рівень генерації електроенергії з різних джерел, та не допускає дисбалансу в мережі. Якщо електроенергію не можна одразу запустити в мережу, то її можна акумулювати в окремій системі. Це значить, що окрім розвитку альтернативної енергетикики, держава може стимулювати розвиток акумуляторних систем. 

Висновок

В Україні необхідно змінювати та удосконалювати енергосистему, і це не повинно супроводжуватись панікою. Альтернативна енергетика може стати тим стимулом, який запустить всі оновлювальні процеси, якщо наша держава не підставить нам каліфорнійської качки.

Хочете максимально вигідно і ефективно використовувати енергію сонця - звертайтеся до експертів Sunsay Energy Замовте безкоштовний вимір даху нашим інженерам
Перевірте номер
Дякуємо! Ми зв’яжемося з вами найближчим часом.
Хочете максимально вигідно і ефективно використовувати енергію сонця - звертайтеся до експертів Sunsay Energy Замовте безкоштовний вимір даху нашим інженерам
Перевірте номер
Дякуємо! Ми зв’яжемося з вами найближчим часом.
Залишити заявку:
Перевірте номер
Дякуємо! Ми зв’яжемося з вами найближчим часом.