SUNSAY Energy

Що подібного між каліфорнійською качкою та стрімким злетом ВДЕ в Україні?

23.12.19

2019 – це саме той рік, коли альтернативна енергетика в Україні перестала бути непомітним гравцем на місцевому енергоринку. Нещодавно агенство Держенергоефективності опублікувало звіт, в якому показало динаміку розвитку об’єктів відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) в 3-му кварталі цього року. Відповідно даному документу, альтернативна енергетика перевищувала всі очікування і за 9 місяців збільшила виробничі потужності, рівні показникам попередніх 4 років. Це стало не лише причиною радості, але й занепокоєння, оскільки ринок стурбований щодо ефекту “каліфорнійської качки”.

Динаміка

За три квартали 2019 року установлена потужність генеруючих об’єктів, що працюють із використанням ВДЕ, складає 965 МВт. Цей показник в 6 раз більше об’єму “зелених” станцій за аналогічний період 2018 року. На сьогоднішній день в Україні загальна виробнича потужність всіх об’єктів ВДЕ складає 4 591 ГВт.

Такий стрімкий ріст відновлювальної енергетики стає причиною збентеження зі сторони НЕК “Укренерго”. Спеціалісти заявляють, що стрімкий злет електроенергії, що генерується ВДЕ, загрожує розбалансуванню в мережі. Цього року вже було 2 випадки, коли оператори змушені були акумулювати електроенергію на ГАЕС, щоб її збалансувати. Саме тому заговорили про “ каліфорнійську качку”.

Каліфорнійська качка

Термін “Duck curve” з’явився у 2012 році в сонячній Каліфорнії. Диспетчери американського системного оператора за допомогою даного терміну описали форму графіку, що має видати традиційна керована генерація для балансування між споживанням електроенергії та неконтрольованою генерацією з відновлювальних джерел енергії.

Американські енергетики спрогнозували ситуацію значного росту генеруючих об’єктів ВДЕ та попередили. Якщо подібні темпи розвитку ВДЕ будуть зберігатися до 2020 року, то в країні повинна функціонувати керована (маневрова) генерація, що зможе виробляти 13 ГВт потужності менш ніж за три години. Однак в США не прийняли жодних дій і з 2014 року оператори почали вводити штучне обмеження виробництва електроенергії з ВДЕ, яке називається “curtailment”.

Що ж нам робити

Саме тому, що в українській енергосистемі СЕС займають передову позицію по виробництву електроенергії з ВДЕ, можна припустити, що місцевий оператор готує нас до американського сценарію – скороченню виробництва СЕС. Звичайно, держава може відмовитись від обов’язку купувати електроенергію, що генерують ВДЕ. Але тоді вона підірве довіру інвесторів, а також нівелює прагнення країни покращити екологічну ситуацію. Тому чиновникам варто прийняти законопроект, що буде сприяти удосконаленню енергосистеми в Україні. Розпочати потрібно з приваблення інвестицій для створення маневрової генерації. А також, нам необхідно розвантажити нашу систему електрофікації. Наприклад, в США почали використовувати систему MicroGrid. Це технологія розділення мережі, яка подає електрику як і з традиційних, так і з альтернативних генеруючих джерел. MicroGrid – це розумна система, яка постійно моніторить рівень генерації електроенергії з різних джерел, та не допускає дисбалансу в мережі. Якщо електроенергію не можна одразу запустити в мережу, то її можна акумулювати в окремій системі. Це значить, що окрім розвитку альтернативної енергетикики, держава може стимулювати розвиток акумуляторних систем. 

Висновок

В Україні необхідно змінювати та удосконалювати енергосистему, і це не повинно супроводжуватись панікою. Альтернативна енергетика може стати тим стимулом, який запустить всі оновлювальні процеси, якщо наша держава не підставить нам каліфорнійської качки.

Залишити вiдгук
Дякуємо за Ваш відгук. Ми опублікуємо його після модерації.
Залишити заявку:
Дякуємо! Ми зв’яжемося з вами найближчим часом.
Заробляйте на енергії сонця

Отримайте детальний розрахунок для вашого дому – замовляйте консультацію та точний замір даху за допомогою дрона!

Пройти тест Заповніть форму, щоб отримати бонуси
 • Безкоштовний замір даху
  Безкоштовний замір даху
 • Безкоштовний рік технічного огляду станції
  Безкоштовний рік технічного огляду станції
Яку сонячну електростанцію ви бажаєте встановити?
Можна пропустити Далі
Чи є у вас пряме підключення до Обленерго?
Можна пропустити Далі
Якої потужності станцію ви плануєте встановити?
Можна пропустити Далі
Заповніть форму, щоб отримати бонуси

Отримайте детальний розрахунок для вашого дому – замовляйте консультацію та точний замір даху за допомогою дрона!

Заповніть форму, щоб отримати бонуси
 • Безкоштовний замір даху
  Безкоштовний замір даху
 • Безкоштовний рік технічного огляду станції
  Безкоштовний рік технічного огляду станції
final step
SUNSAY Energy. Чіткий сервіс. Легкий досвід. Дякуємо! Ми зв’яжемося з вами найближчим часом.
Сергій
Сергій

консультант